Javában zajlik a tojásrakás a bíbiceknél. Kollégáink már március második felében találtak tojásos fészekaljakat a Felső-Kiskunságban. Ahhoz, hogy a faj egyedei sikeresen költhessenek, szükséges a víz közelsége és a legeltetett, rövid füvű legelő, ahol megfelelő rovartáplálékot találnak.
Idén a Kiskunság szabadszállási szikes területein az első bíbicfészkek március utolsó harmadában kezdtek el megjelenni. Március 21-én egy kéttojásos – tehát még nem teljes – fészekaljat, tőle pár kilométerre, március 26-án pedig már egy teljes, négytojásos fészket találtunk a területbejárások során. Az első fészek egy kopárra taposott, mély fekvésű területen volt, ezért az minden bizonnyal elúszott a március utolsó hetében a területre hulló bőséges csapadék következtében. A másik megtalált fészek már egy olyan mézpázsit-csomóra épült, amely a környezetéből pár centiméterrel kiemelkedik, illetve a bíbicek itt az átlagoshoz képest több fészekanyagot használtak, ami szintén pár centimétert emelt a tojások magasságán. Az utóbbi elhelyezkedése már jó esélyt ad arra, hogy még egy kiadósabb eső után is szárazon maradjanak a tojások és az embriók megfelelően fejlődjenek bennük.

A bíbicek (Vanellus vanellus) a talajon fészkelnek, szinte minden esetben négy tojást tojnak. A tojó általában naponta rakja le a tojásokat, majd a kotlás csak akkor kezdődik, amikor már teljes a fészekalj – ez garantálja, hogy a fiókák szinte egyszerre bújjanak ki. A tojásokból a fiókák 26–28 napi kotlást követően kelnek ki, és megszáradásukat követően, elhagyják a fészket, majd követik a szüleiket. Fészkeiket a szőrmés (pl. róka, borz) és tollas (pl. varjúfélék, rétihéják) predátorok egyaránt kifoszthatják. Ahogy említettük, a hirtelen lezúduló esők is elmoshatják a fészkeket. A fészkek egy része szántókra épül, őket a mezőgazdasági gépek taposhatják el. A legelőkön a nyugodtan legelő jószágoktól meg tudják óvni fészkeiket a szülők, de a menekülő, rohanó haszonállatok eltaposhatják a tojásokat. A tojások pusztulása esetén a bíbicek pótköltésbe kezdhetnek, ez a márciusi és az áprilisi fészkek megsemmisülésénél még nagyon jellemző, de a költési időszak vége felé (júniustól) már nem.
A bíbic hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Szöveg: Dr. Pigniczki Csaba
Borítókép: Puskás József
Forrás: knp.hu