Virágh Gedeon születésének 200. évfordulójára emlékeztek vasárnap délelőtt Kunszentmiklóson. A huszárhadnagy a városban született, akit a kiskunsági virtus hozott haza 1848 októberében. A családi kúria kertjében és a főtéren rendeztek műsort a tiszteletére.
Egy olyan egykori huszártisztre emlékeztek vasárnap délelőtt Kunszentmiklóson, akinek a történetéből egy klasszikus történelmi filmet lehetne készíteni. Kétszáz éve született Virágh Gedeon, a szabadságharc hőse. A Virágh kúria udvarában stílusos megemlékezés vette kezdetét vasárnap 10 órakor, ahol felelevenítették a kiskunsági virtust is.
Salacz László országgyűlési képviselő mellett a helyi politikusok is megtisztelték a rendezvényt. Az eseményen díszsorfalat álltak az Iloncsuk Szabadcsapat tagjai az 1848/49-es Budai 2. Honvédzászlóalj és első hatfontos üteg hagyományőrzői, a Nyílegyenes Íjászklub képviselői, a Kecskeméti Huszárok Hagyományőrző Egyesület és a Félegyházi Kiskun Huszár Bandérium néhány tagja.
Vedelek Norbert a vármegyei önkormányzat elnöke méltatta Kunszentmiklós szülöttjének nemes cselekedeteit, majd pedig Tóth Péter Lóránt, a jól ismert versvándor szavalt korabeli költeményeket.
Ezt követően a dioráma-kiállítás előtt Pintér Gyula nyugalmazott lelkipásztor foglalta össze röviden a főhadnagy életét. Mintha Jókai Mór regényét hallgatta volna az emlékező tömeg a megemlékezésen. Akárcsak Baradlay Richárd kapitány az osztagával, úgy szökött haza a 23 éves Virágh Gedeon főhadnagy is Kossuth Lajos felhívására lovasszázadával Prága alól 1848 októberében. „Én előbb magyarnak születtem, s csak azután álltam be katonának” Virágh Gedeon főhadnagy és egy osztály Nádor-huszár hazaszökése (1848. október 21.).
A kiskunsági virtus vezette haza
A statárium ellenére hagyta ott az őrhelyét a századával. Hogy mi hozta haza? A kiskunsági virtus és a hazaszeretet legyőzte a fenyegetést, és szinte az összes emberét áthozta a határon, hogy a szabadságharc leveréséig szolgálja a nemzeti függetlenség ügyét a katonáival. Az emléke idehaza sajnos elhalványult, bár Kunszentmiklóson ápolják emlékezetét. Egy középiskola is őrzi annak fiatalember nevét, akit a császári önkény halálra ítélt Aradon, és csak 1858-ban szabadult.
A rendezvényen egy érdekes kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők. Virágh Gedeon századának kalandos útját mutatták be a tárlaton, illetve egy életnagyságú lovas huszár fogadta az érdeklődőt.
1848 centiméter hosszú zászlóval vonultak
Az emlékező tömeg ezt követően gyalog vonult át a városháza előtti térre, hogy ott folytatódjék a megemlékezés. A közönséget az Iloncsuk Szabadcsapat tagjai vezették, akiket egy 1848 cm hosszú zászlót vivő nemzeti öltözetet viselő csoport követett. A 18,48 méter hosszú zászló tartói között voltak gyerekek és felnőttek egyaránt. A lobogónk hossza pedig a magyar történelem egyik legszebb korszaka előtti tisztelgést fejezte ki a kunszentmiklósiak részéről.
A polgármesteri hivatal előtt a helyi diákok adtak műsort, illetve a Szalkszentmártoni Szederinda Néptánc Együttes fiataljai léptek fel. Őket követte a Három Gál formáció, akik citeradalokat mutattak be, majd Babucs Zoltán, a Magyarságkutató Intézet főigazgatói kabinetvezetője, hadtörténész egy, a hivatal dísztermében kialakított kiállításra hívta fel a figyelmet. A huszárságunk történetét mutatja be a tárlat.
A Nyílegyenes Íjászklub képviselője, Unyi Tamás átvett egy Guinness-csúcsdöntésért járó elismerést. Szombaton kevesebb mint hat óra alatt 40 ezer 800 lövést adtak le, egy 18,48 méterre lévő célra.
Az átadás után a megemlékezők a városházi kiállítást tekintették meg.
Galéria:
Szöveg: baon.hu