A múlt heti eső ellenére is jelentős az aszály a Homokhátságon

Bár a múlt héten lehullott 15-25 mm csapadék enyhülést hozott, a Bács-Kiskun vármegyei mezőgazdaságban az idei aszályhelyzet továbbra is komoly kihívást jelent. Gáspár Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun vármegyei elnöke tájékoztatása szerint a kukoricának sok helyen már nem segített a friss eső, a napraforgónak azonban jól jött.

Az idei év a 2022-es aszályos időszakhoz hasonló nehézségeket okoz a tavaszi vetésű növényeknek a jelentős csapadékhiány miatt. A múlt héten lehűlt a levegő és Kecskemét térségében 20-25 mm csapadék hullott. Azonban összességében az előző négy hétben alig esett, így a szükséges átlag mennyiségű esőnek alig a fele áztatta a térség talaját.   

A föld felső rétegének a nedvesség tartalma ugyan javult az elmúlt napokban, de hiányzik legalább 80-120 mm-nyi le nem hullott csapadék a Felső-Kiskunságban és Kecskemét környékén is — mondta Gáspár Ferenc, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun vármegyei elnöke.

 Az őszi vetésű gabonák esetében közepes termésre számítanak Bács-Kiskunban. Az árpa betakarítása 90%-os, az őszi búza esetében pedig 39%-os a vármegyében. Az árpa átlagos terméshozama 5,5 tonna hektáronként, a Bácskában jobb, míg a homokos területeken gyengébb a termés. Az őszi búza vármegyei átlaga ez idáig 4,5 tonna, a rozs pedig 4 tonna körüli, azonban ezek a számok a betakarítás előrehaladtával változhatnak —  nyilatkozta Gáspár Ferenc agrárkamarai elnök, a napokban rendezett Vármegyei Betakarítási Koordinációs Bizottsági ülés után.

Az egyre kiszámíthatatlanabb időjárás miatt kiemelt jelentőséggel bír a „Vizet a tájba” program, fogalmazott az elnök. Jelenleg országszerte több száz gép dolgozik azoknál a csatornáknál, amelyekbe gyorsan eljuttatható a folyók vize, amiért köszönet illeti a kormányt fogalmazott Gáspár Ferenc. Majd hozzátette: a gazdálkodók nagy reményeket fűznek a Kecskeméttől alig félórányi autózásra elterülő Fülöpháza melletti Kondor-tó feltöltéséhez, amely a Duna-völgyi Főcsatornából pozitívan befolyásolhatná például az izsáki, orgoványi és az ágasegyházi térség vízellátását.

Pozitív hírként említette, hogy a napokban Kunszentmiklós környékén megkezdődött a 31-es csatorna kotrása és tisztítása. Ugyanakkor még nagyon messze a Homokhátság vízellátásának a megoldása. Az elnök hangsúlyozta, hogy a csatornák tisztítása és vízzel való feltöltése azért kulcsfontosságú, mert a talajba szivárgó nedvesség hűti a földet, és elősegíti a párolgást, ami hozzájárul a helyi csapadékképződéshez. Bár a Kiskunságba lehulló esők egy része az Alpok felől érkezik, ez azonban „édeskevés” csapadékot juttat a Duna- Tisza közére így Kecskemétre is.  Azonban, ha van honnan felszállnia a párának, akkor esély van a csapadékra is, mondta az elnök.

Fotó: pexels.com

Forrás

aszály, Homokhátság, Kecskemét

szerkeszto

Oszd meg másokkal is!
BácsHír