Egyre több a hepatitis A-fertőzés Magyarországon

Az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A-fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma.

Egyre több a hepatitis A-fertőzés Magyarországon

A fertőzés várhatóan tovább terjed, ezért az NNGYK arra kérte az egészségügyi szakembereket, hogy a betegek ellátásánál vegyék számba a hepatitis A–fertőzés lehetőségét, tájékoztassák őket a vírus terjedéséről és a megelőzés lehetőségeiről – írták.

A fertőzés veszélyének kitett kockázati csoportokba tartozók esetén javasolt a gyógyszertári forgalomban vényre, térítés ellenében megvásárolható hepatitis A elleni védőoltás – tették hozzá.

Fokozottan veszélyeztetettek azok, akik például fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utaznak, olyan helyeken élnek, vagy oda utaznak, ahol nem megfelelőek a higiéniai körülmények – például űrgödrös WC–k vagy folyóvíz hiánya –, illetve akik valamilyen alapbetegséggel, a többi között hemofíliával, krónikus hepatitis B–fertőzéssel élnek, vagy C–vírus–hordozók.

Idetartoznak továbbá az életmódjukból fakadóan a hepatitis A–fertőzés kockázatának fokozottan kitett emberek, például az intravénás kábítószer–használók, valamint az úgynevezett MSM–populáció tagjai is – sorolták.

Mik a tünetek?
  • Hasi fájdalom, puffadás, hányinger, étvágytalanság
  • Rossz közérzet, láz, izom- és ízületi fájdalom
  • Sárgaság (a bőr és a szemfehérje besárgulása)

Ha valaki ezeket a tüneteket tapasztalja, forduljon orvoshoz! A betegség általában magától elmúlik néhány hét alatt, de a teljes felépülés akár 1-2 hónapig is eltarthat – írja az NNGYK.

Fontos, hogy a gyógyulás alatt kerülni kell az alkoholt és más, a májat terhelő anyagokat. Súlyos esetekben kórházi kezelésre is szükség lehet.

Hogyan lehet megelőzni?

A megelőzés érdekében kiemelten fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása, emellett orvosi javaslat alapján (vényre) a patikákban térítés ellenében védőoltás is elérhető – fűzték hozzá.

Azt is közölték, hogy a hepatitis A–vírus okozta betegség a fejlett országokban ritka, a fejlődő országokban pedig gyermekbetegségnek számít, amit felnőttkorra szinte mindenki átvészel. A vírus fertőzött széklettel szennyezett vízzel, jéggel, ételek fogyasztásával terjed. Ritkább esetekben szexuális úton is átadható – sorolták.

A fertőzés leggyakrabban olyan helyeken fordul elő, ahol rossz higiénés szokások vannak, továbbá ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő tisztavíz–ellátás – ismertette közleményében az NNGYK.

A borítókép illusztráció: pexels.com

Forrás

fertőzés, hepatitis a, tünetek

szerkeszto

Oszd meg másokkal is!
BácsHír