A szerdai kormányülés után csütörtök délelőtt ismét Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő, akik beszámolnak a kormány legújabb döntéseiről. Ezúttal csatlakozott hozzájuk Koncz Zsófia államtitkár is.
Orbán Viktor miniszterelnök a kormányülés után elárulta, hogy a legfontosabb napirendi pont az árletörések folytatása volt. Elmondta, hogy az élelmiszerek esetében sikerrel lépett fel a kormány az áremelőkkel szemben, így 30 alapvető élelmiszernél sikerült letörni az árakat.
„Most a banki és a telekommunikációs szolgáltatásokon a sor, mert ezeknek az ára is jelentősen emelkedett az elmúlt időszakban. A bankokkal később tárgyalunk, most a gazdasági miniszternek meghallgattuk azt a beszámolóját, amely a telekommunikációs cégekkel folytatott tárgyalásokról szólt. Ezeknek vannak eredményei: megállapodásokat kötöttünk” – mondta Orbán Viktor a Facebookon közzétett videójában.
Felkészülnek a bankok, folytatjuk az árletöréseket
– jelentette ki a kormányfő.
A részleteket már Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Vitályos Eszter kormányszóvivő és Koncz Zsófia államtitkár ismertette a csütörtök délelőtti Kormányinfón.
Jövő héten indul a véleménynyilvánító szavazás
A tárcavezető elmondta, hogy a kormányülésen külpolitikai kitekintésre is sor került, így megvitatták a háborús helyzetet és a vámháborús helyzetet is. A háborús helyzetet illetően a magyar kormány továbbra is elkötelezett a béke mellett, a békére irányuló amerikai törekvéseket továbbra is támogatandó célkitűzéseknek tartják. Az Európai Uniónak a legeminensebb érdeke, hogy a háború véget érjen.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy Ukrajna Európai Unióhoz történő csatlakozása is szóba került, amely Brüsszel nem szűnő törekvése. Ezt a kormány továbbra is Európa és Magyarország érdekeivel ellentétesnek tartják. A miniszter úgy gondolja, hogy brüsszeli pénzen már megszülettek azok a közvélemény-kutatások, amik szerint az emberek többsége támogatja Ukrajna uniós csatlakozását, de a kormánynak köszönhetően itt a valós véleménynyilvánítás lehetősége is.
„Jövő héten kezdjük postázni az ukrán véleménynyilvánításról szóló szavazólapokat”
– jelentette ki Gulyás Gergely.
A tárcavezető elő is vett egy példányt, és megmutatta, hogyan néz ki. Elmondta, hogy ezek speciális papírra nyomtatott szavazólapok, nem másolhatóak, a szavazatok összeszámolására pedig közjegyző jelenlétében kerül sor. A szavazólap mellett a boríték tartalmazni fog egy miniszterelnöki levelet is. A kormány úgy gondolja, hogy mindenkinek lehetősége van a demokratikus véleménynyilvánításra, amit az Európai Unió többi tagállama el akar kerülni.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság elnökének nyilatkozata szerint egy néhány év alatt lezajló, rendkívül gyors folyamatban gondolkodnak pillanatnyilag Ukrajnával kapcsolatban, aminek a Magyarországra nézve gyakorolt hatása az egyik legtöbb negatívummal jár. Komoly pénzügyi kockázatok vannak, mivel a kohéziós pénzek többsége Ukrajnának menne. Ennél is veszélyesebbek a mezőgazdasági kockázatok, mivel egy olyan ország csatlakozna az Európai Unióhoz, amelynek a termőföldjei körülbelül a 40 százalékát adják az Európai Unió jelenlegi tagjainak összes termőföldjének. A mezőgazdasági, vidékfejlesztési és területalapú támogatások is Ukrajnába mennének.
„Ami még ennél is veszélyesebb, hogy Ukrajnában ugyanazok a szigorú szabályozások a mezőgazdasági termékekre vonatkozóan nem érvényesülnek, mint amelyek Magyarországon és az Európai Unióban”
– húzta alá a miniszter, hozzátéve, hogy ebből adódóan élelmiszer-biztonsági kockázatokat is rejt Ukrajna uniós csatlakozása.
A kormány Ukrajna csatlakozásával munkaerőpiaci és közbiztonsági kockázatokat is vizionál, ezért úgy gondolja, hogy Ukrajnának is csak érdemek alapján lehet az Európai Unióhoz, nem pedig politikai akarat mellett. A jelenlegi feltételek mellett nemet mondanak Ukrajna uniós csatlakozására. „Az biztos, hogy máshol hasonló demokratikus véleménynyilvánításra nem akarnak lehetőséget adni, ezért is fontos, hogy Magyarország hangja, mint oly sok európai ügyben ebben az ügyben is hallható legyen, az eredmény pedig kézzel fogható. Ez a magyar kormánynak is nagy segítséget jelent azokban a vitákban, amelyeket Brüsszellel ebben az ügyben meg kell vívni” – összegezte a kérdést Gulyás Gergely.
Folytatódik a harc az áremelkedéssel szemben
A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt is bejelentette, hogy a kormány első olvasatban megtárgyalta a jövő évi költségvetést, amiről egy-két kormányülésen még tárgyalnak a továbbiakban. A legfőbb gazdasági célkitűzések részben más ismertek, de majd a Nemzetgazdasági Minisztérium ismerteti őket, amint véglegessé válnak. Az biztos, hogy már az idei évben az infláció letörése és az indokolatlanul magas árak leszorítása a kormány legfontosabb feladata. Az eddig megtett lépések eredményesek, mivel az árrés-szabályozás bevezetésének tapasztalatai azt mutatják, hogy az infláció az élelmiszeriparban teljes egészében megállt, sőt, a kormány abban bízik, hogy áprilisban még csökkenhetnek is az árak.
A március 13-i helyzethez képest 894 élelmiszeripari termék ára lett kedvezőbb. Huszonhárom termék esetében 50 százalék fölötti árcsökkenést figyeltek meg, 103 termék esetében 40 és 50 százalék közöttit, 144 termék esetében 30 és 40 százalék közöttit, 169 termék esetében 20 és 30 százalék között, 199 terméknél pedig 10 és 20 százalék között csökkentek az árak. Végül 256 termék esetében tíz százalék alatti volt az árcsökkenés.
„Joggal mondhatjuk, hogy ez egy működő modell, ezért kell folytatni ennek a modellnek a fenntartását, és gondolkodni a kiterjesztésén. Azt, hogy nem elégszünk meg az eddig elért eredményekkel, jól mutatja a bankokkal és telekommunikációs cégekkel folytatott tárgyalás”
– húzta alá Gulyás Gergely.
A telekommunikációs cégekkel folytatott tárgyalások eredményeivel kapcsolatban megtudtuk, hogy a tavalyi árak állnak vissza. Énnek értelmében visszaállnak a tavaly december 31-i árak, és azok jövő év közepéig biztosan megmaradnak. Amennyiben december óta a telekommunikációs szolgáltatók emeltek árakat, akkor csökkenteniük kell a december 31-i szintre, ha pedig enm emeltek, akkor ezután sem lesz lehetőségük emelni.
„Jó hír, hogy ugyanilyen megállapodásra tudtunk jutni a tárgyalások során a bankokkal, úgyhogy a bankszövetség is elfogadta a kormánynak azt a szándékát, hogy az inflációt le kell szorítani, és ehhez a bankszektornak is hozzá kell járulni. Ezért a bankszektorban is hasonló pozitívumok fognak bekövetkezni”
– jelentette be a miniszter.
Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a telekommunikációs vállalatokhoz hasonlóan, ahol december 31-ét követően számlavezetési díjat emelték, ott csökkenteniük kell a díj összegét az emelés előtti szintre, ahol pedig nem emeltek, a következő bő egy évben semmilyen emelésre nem kerülhet sor. „Ez egy komoly segítség mindenkinek, de ahhoz, hogy ez komoly segítség legyen, ahhoz ezt be kell tartani. Ezt kérjük és várjuk és ellenőrizzük is a vállalás betartását” – tette hozzá.
„A kormány arra is mandátumot adott a gazdasági miniszternek, hogy a kiskereskedelem nem élelmiszerre vonatkoztató részének képviselőivel is tárgyaljon az indokolatlanul magas árak csökkentéséről”
– ismertette Gulyás Gergely.
A kormány úgy látja, hogy a bevezetendő adócsökkentések, a bevezetett és bevezetendő árcsökkentések és a kormány támogatásai a magyar embereknek és a magyar gazdaságnak komoly segítséget jelentenek.
A magyar falvakkal kapcsolatban is fontos döntések születtek
Számtalan településen van olyan ingatlan, ami állami tulajdonban van, de senki sem használja. A nemzetgazdasági miniszter ezért arra kapott utasítást, hogy a korábbi takarékszövetkezeti épületeket az önkormányzatok tulajdonába adja át, illetve az állami tulajdonú ingatlanokat átadják az önkormányzatoknak, ami lehetővé teszi új közösségi házak létrehozását. Kiterjesztik a falugondnoki programot, továbbá emelik a falusi önkormányzati dolgozók bérét. Ez két ütemben emelik, kétszer 15 százalékkal. A palackvisszaváltásra kitérve elmondta, hogy sok panasz érkezett az automaták hiányával kapcsolatban, ezért a kormány mindenhova telepít ilyen eszközöket. A Nemzetgazdasági Minisztérium hozza meg az ezzel kapcsolatos intézkedéseket.
Meghallgatta a kormány az operatív törzs beszámolóját a járványhelyzetről. Az egyetlen jó hír pillanatnyilag, hogy egyelőre nincs új fertőzés. A négy telepen túl új fertőzés nincs. Az országnak az az érdeke, hogy ne is legyen, ezért mindenkit kérnek, hogy azokat az intézkedéseket, amiket az operatív törzs bevezet, azokat mindenki tartsa be. Nem zárható ki, hogy egy mesterségesen előállított vírussal van dolgunk, ezért szakembereket bíztak meg, hogy kiderítsék, mi történt.
A kormány a tegnapi ülésén meghallgatta az országos Bírósági Hivatal elnökét, aki beszámolt az igazságszolgáltatás helyzetéről. További béremelésekre számít a bíróság, úgyhogy abban bízunk, hogy a bírói béremelés nem bukik meg a bírák ellenállásán.
Arról is volt szó, hogy egyes ügyekben aggodalmat keltő döntések születnek, de mivel külön hatalmi ágról van szó, nem a kormányra tartozik. A drog előállítók mostantól szabadon járhatnak közöttünk. Súlyos bűncselekmények elkövetőit nem helyezi a bíróság előzetes letartóztatásba, ami a jogszabályokkal nem összehozható.
Meghallgatták a belügyminisztert a hídlezárásokról és a tüntetésekről. A gyülekezési törvény azon az egyértelmű szabályoz alapul., hogy a tüntetés nem járhat a közlekedés aránytalan akadályozásával. Néhány száz ember tüntet és több százezer ember szenved.
Koncz Zsófia részletezte a kormány adócsökkentését. Ma már több, mint 30 féle intézkedés elérhető a családok számára. A 2025-ös költségvetésben több ezer milliárdot fordítottak a családokra, de 2026-ban ezt tovább növelik körülbelül 550 milliárd forinttal. Ezzel Európa legnagyobb adócsökkentését hajtják végre. Amennyiben elfogadja az országgyűlés hamarosan adómentes lesz a CSED és a GYED. 2027-ben az ötven év alatti édesanyák is megkapják. 2019-ben egymillió édesanya lesz adómentes, amihez hasonló sehol a világon nincs. A 30 év alatti édesanyák szja-mentességével fontos elmondani, hogy a kormány már 2020-ban megkezdte azt a munkát, ami most fog kiterjedni a többi csoportra is.
A CSED extra elnevezésű törvényjavaslatot is tárgyalta kedden a parlament, mivel sok édesanya kérte, hogy jó lenne rugalmasabbá tenni az intézkedést. Ez lehetőséget adna arra, hogy a gyermek születését követő harmadik hónap után az édesanya végezhessen kereseti lehetőséget úgy, hogy nem kell lemondani teljesen a CSED-ről, hanem megkapják annak csökkentett összegét.
A borítókép illusztráció; pexels.com
forrás: hirado.hu/hiros.hu