Hiába is reménykedtek az óraátállítás ellenzői 2018-tól abban, hogy az Európai Bizottság javaslata alapján valaha is megszűnik, majd a procedúra. Ami biztos: 2025-ben is marad, így március 30-án, vasárnap át kell állítani az óráinkat, és hajnali 2-kor 3-ra tekerhetjük majd a mutatókat.
Háttér:
2018-ban az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy szüntessék meg az évente kétszer történő óraátállítást az Európai Unióban, és az óraátállítás 2019-ben megszűnt volna. Az eredeti elképzelés szerint ugyanis a tagállamoknak 2019 elejéig kellett jelezni, melyik időzónába szeretnének tartozni, de ez a határidő szűkösnek bizonyult. Így 2019 márciusában 2021-re majd később 2024-re tették át a döntés évét. Amikor is minden országnak véglegesen át kellett volna állnia a választott téli vagy nyári időszámításra. A kezdeményezés azonban továbbra is megakadt a tagállamoknál, mivel nem tudtak konszenzusra jutni abban, hogy a téli vagy a nyári időszámítás kerüljön alkalmazásra.
Néhány napja azután sajtóinformációk jelentek meg arról, hogy az Európai Bizottság visszavonta ezt a javaslatot, azonban ezt követően kiderült, hogy erről még nincs konkrét döntés. Az óraátállítás megszüntetésére vonatkozó Európai Bizottsági javaslat ugyanis jelenleg is érvényben van. Ennek ellenére jelenleg rejtély, hogy megvalósulhat-e valaha is az óraátállítás megszüntetése.
A nyári időszámítás 20. század elején történt első bevezetése óta folyamatos vita zajlik annak vélt és valós előnyeiről és hátrányairól, illetve arról, az előnyök ellensúlyozzák-e a hátrányokat.
Az alkalmazása mellett érvelők szerint használata az energiamegtakarításon túl más előnnyel is jár. Az egy órával későbbre tolódó napnyugta előny azoknak, akik iskolai, munkahelyi tevékenység után a szabadban szerveznek programot, strandolnak, hétvégi telkükön, családi házuk kertjében dolgoznak. Előny (például az építőiparban), hogy tovább végezhető értékteremtő munka mesterséges világítás használata nélkül a szabadtéri munkahelyeken. Az előnyök közé sorolják, hogy a jobb látási viszonyok miatt csökkenhet a közúti balesetek száma. Mivel az emberek kevesebbet tartózkodnak az utcán sötétben, ezért a bűncselekmények száma is csökkenhet.
Ellenzői szerint az elérhető energiamegtakarítás elhanyagolható mértékű és nem ellensúlyozza az évi kétszeri óraállítás adminisztratív és egyéb költségeit. Az emberi egészségre pedig a biológiai óra és az alvási ciklusok megzavarásával károsan hat, sok ember nehezen alkalmazkodik az átálláskor, de hosszan tartó hatása is jelentkezhet egyeseknél.
Európában a nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart. Ennek megfelelően minden évben más dátumra esik, de az átállítás napja mindig vasárnap. Az óraátállítás az UTC szerint hajnali 1 órakor történik, vagyis Magyarországon márciusban helyi idő szerint 2 órakor előre (3-ra), októberben nyári idő szerint 3 órakor vissza (2-re) kell állítani az órákat.
Fotó: pexesl.com
Forrás: keol.hu