2023. december 1-je óta a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház II. sz. Belgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa Dr. Wórum Endre belgyógyász, nefrológus, hypertonológus, obezitológus, orvos-közgazdász. A terep számára nem új, kisebb megszakításokkal 1998 óta az osztály csapatának szerves tagja, a nefrológiai szakambulancia és az obezitológiai szakrendelésünk vezetője.
Dr. Wórum Endre Szegeden született 1973-ban, igazi „orvoscsaládban”. Édesapja nefrológus, ő alapította meg 1985-ben a Nefrológiai Osztályt a megyei kórházban. Édesanyja még mindig aktívan praktizáló háziorvos Kecskeméten. A Kecskeméti Katona József Gimnáziumban érettségizett, majd 1998-ban végzett „summa cum laude” minősítéssel a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán. 2003-ban belgyógyászatból, 2006-ban nefrológiából szakvizsgázott. 2007-ben hypertonia gondozás minősített orvosa lett, 2010-ben orvos-közgazdászként végzett Szegeden. 2014-ben hypertonológia licencet, 2015-ben obezitológia licencet szerzett.
Pályáját 1998-ban Kecskeméten kezdte, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház II. sz. Belgyógyászati Osztályán szakorvosként, illetve belgyógyász gyakornokként. 2004-ben a hypertonia-lipidológia szakrendelés orvosaként tevékenykedett, majd ettől az évtől kezdve a kecskeméti Dialízis Központ nefrológus, belgyógyász főorvosa lett, ahonnan 2014-ben tért vissza a II. sz. Belgyógyászati Osztályra. Ekkor a nefrológiai részleg és a szakambulancia vezetője is lett. 2016-tól működik irányításával az obezitológiai szakrendelés. 2006 és 2013 között a ceglédi kórház sürgősségi osztályának, 2003 és 2013 között pedig a kecskeméti kórház Sürgősségi Betegellátó Osztályának orvosa is volt. Dr. Gurzó Mihály osztályvezető főorvos úr nyugdíjba vonulását követően lett 2023 év végén lett a II.sz. Belgyógyászati Osztály megbízott, majd sikeres pályázatát követően kinevezett vezetője.
– A szülei orvosok, és a felesége, valamint egyik gyermekük is ezt a hivatást választotta.
– Nagyobbik fiam 19 éves, első éves a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán. Bár mérnöknek készült, végül megtetszett neki ez a pálya. A 17 éves fiam a Katona József Gimnáziumba jár, pénzügyi pályán képzeli el az életét. Aktívan sportol, 2023-ban „Az év uszonyos úszója” díjat kapta utánpótlás kategóriában, a junior világbajnokságon egyéni és váltó kategóriában is bronzérmet kapott.
Feleségemmel, Dr. Pataki Mariannal az egyetemen ismerkedtem meg, csoporttársak voltunk. Gyermekgyógyászként végzett, viszont gyermekeink születése után a gyógyszeriparban helyezkedett el. 2018 óta a kecskeméti Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatóságának főigazgatói pozícióját tölti be. Szabadidőnkben túrázunk, búvárkodunk, sportolunk.
– Milyen tervekkel vágott bele az osztályvezetői pozíció adta kihívásokba?
– Anno 117 ággyal kezdte meg működését a II. sz. Belgyógyászati Osztály, mely az évek alatt lecsökkent 40-re. Ezt a számot szeretnénk az igazgatás támogatásával, a kubatúra átalakításával és humánerőforrás biztosításával 72 ágyasra felbővíteni. Sikerült az orvosi létszámot is emelni négy új kollégával, illetve szeptembertől csatlakozik hozzánk még két új pályakezdő orvos, akik nálunk töltötték a gyakorlatot.
Terveim között szerepel továbbá, hogy a dialízis, fekvőbeteg- és járóbeteg nefrológia egy helyen működhessen.
– Milyen szakterületek tartoznak az osztályához?
– Az osztályon belül az általános belgyógyászat a legnagyobb rész, ezen kívül van hematológia, endokrinológia, diabetológia és nefrológia, az ezekhez tartozó járóbeteg ellátással, illetve obezotológia szakrendelésünk is van.
A betegek 95%-ban a Sürgősségi Belgyógyászati Osztályról érkeznek, általában kiszáradás, magasvérnyomás, húgyúti fertőzés, légúti fertőzés panaszokkal.
Vannak hematológiai betegeink, akik akut kezelést és felvételt igényelnek, jelenleg nyolc ágyon látjuk el őket tervezetten, Dr. Klucsik Zsolt főorvos úr segítségével. A vesebiopsiával kezelt betegek fogadása Kalocsáról, Kiskunhalasról két éve működik.
– Széles a szakmai specifikáció, mely ezek közül az ön fő tudományos területe?
– Kedvenc szakágam a nefrológia, azon belül a glomeruláris betegségek, melyeknél jó a sikerarány. Sok a krónikus beteg, akiknek a társbetegségeit kezeljük, kísérjük őket az úton egészen a művese kezelés vagy a transzplantáció ajtajáig. Nagyon súlyos tünetekkel érkeznek, radikálisan kell őket kezelni, de jók a gyógyhajlamaik, a glomeruláris betegségek meggyógyulnak. Ezeket az eseteket keresem, mert ebben van a legtöbb kihívás számomra, ismerni kell a legfrissebb ajánlásokat.
– Az obezitológiai szakrendelés egyedülálló módon működik Kecskeméten, melynek szintén Ön a vezetője.
– Az obezitológiában egyedülállóak vagyunk abban, hogy három fő pilléren: dietetikusi, orvosi és egészségpszichológusi támogatással megy a rendelésünk. Ez országosan is unikum és az eredményeink ennek megfelelően nagyon jók. Szoros team munkát igényel, melyet egy asszisztens koordinál, és folyamatosan nagy rá az igény.