A legmodernebb betegút – Itthon, Kecskeméten

Interjú Dr. Mészáros Jánossal, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Egynapos Sebészeti Osztály osztályvezető főorvosával.

A legtöbb orvos hosszú évek alatt tanulja meg, mit jelent a rendszerben gondolkodás. Dr. Mészáros János sebész, osztályvezető főorvos – 2015-2018 között az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárságának helyettes államtitkára, korábban térségi igazgató, több egészségügyi intézmény kontrolling és minőségbiztosítási igazgatója -, már fiatalon felismerte: az igazi előrelépést nem csupán a sikeres műtétek, hanem a minél hatékonyabb ellátásszervezés együttesen jelentik.

2025. február 1-je óta vezeti osztályvezető főorvosként a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház kecskeméti Egynapos Sebészeti Osztályát, amely az egyik legmodernebb, zöldmezős beruházásként született egészségügyi egység Magyarországon. Tapasztalata, koncepcionális gondolkodása és szervezőereje révén a pácienseken túl a kórházi rendszer egésze is profitál az új betegellátási szemléletből.

– Mi indította el azt a folyamatot, aminek eredményeként ma Kecskeméten Európa egyik legmodernebb egynapos sebészeti központja működhet?

– Még a 2010-es évek elején, a Semmelweis Terv kidolgozása során vált világossá, hogy a nemzetközi trendekkel összhangban nekünk is nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk az egynapos sebészetre. Ennek Magyarországon már voltak előzményei: 2002-ben indult el az első kapacitásbefogadási pályázat az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál, majd 2007-ben egy második hullám, és a 2008-2014 közötti EU-s finanszírozási ciklusban is kiemelt cél lett a járóbeteg-szakellátások és kapcsolódó egynapos sebészeti ellátások fejlesztése.

– Ezek szerint már több mint húsz éve létezik ez a forma?

– Igen, de ami most Kecskeméten megvalósult, az minőségileg más szint. A 2016-os koncepció lényege az volt, hogy ne a járóbeteg-ellátást toldjuk meg egy kis fekvő funkcióval, hanem épp ellenkezőleg: a fekvőbeteg-ellátást tehermentesítsük egy valóban jól szervezett, új típusú egynapos rendszerrel. Ennek keretében országosan 17 helyszínen, 19 projekt indult el 8 milliárd forintos támogatással – ebből született meg a mi egynapos sebészeti osztályunk is.

Ez egy teljesen új épület, zöldmezős beruházás volt, igaz?

– Igen, és ez hatalmas előny. Olyan építészeti, technológiai és ellátásszervezési struktúrát valósíthattunk meg, amely teljes egészében az egynapos sebészet logikáját követi: tágas terek, betegútvonalat követő kiszolgáló egységek, vizsgálók, dedikált műtők és posztoperatív őrzők, kórtermek.

– Ha nem tudnánk, hogy Magyarországon vagyunk, hova sorolná a kecskeméti ENS-t európai összevetésben?

– Nagy-Britanniában, Németországban vagy Ausztriában is megállná a helyét, de Spanyolországban vagy Portugáliában szintúgy. Kijelenthetjük, hogy az Európai Unió támogatásával megvalósult fejlesztés egyike a legmodernebb egynapos sebészeti központoknak.

– Milyen előnyt jelent ez a betegnek?

– A legfontosabb, hogy a beteg pontosan tudja, mi történik vele. Tudja, hogy az előzetes vizsgálatokat követően tervezett időpontban mikor jön, mi lesz a műtéti ellátás menete, mikor megy haza. A legmodernebb, de betegeink számára a legkisebb megterhelést jelentő, úgynevezett minimál invazív technikákkal dolgozunk, így a posztoperatív fájdalom is sokkal kisebb. Pácienseink a műtét után 24 órán belül hazatérhetnek, ami nemcsak a kényelmi, hanem a betegbiztonsági szempontjából is előnyös.

– És az orvosok? Mit nyernek ezzel a rendszerrel?

– Biztonságot, tervezhetőséget és modern, a gyógyítást támogatókörnyezetet. Itt nincs akut előre nem tervezett ellátás. A manuális szakmákat képviselő kollégáink az adott napon és időpontban végzik a műtéteteket. A műtéti időbeosztás, sterilitási sorrend nem borul fel, a beavatkozások kezdete és vége kis eltéréssel előre jól kalkulálható. Ezt időmenedzsment szempontjából kifejezetten hasznosnak gondolom az orvos kollégák számára.

– Az intézmény mit profitál ebből?

– A legfontosabb: a fekvőbeteg-rendszert valóban tehermentesítjük. A sürgősségi, traumatológiai, kardiológiai vagy szülészeti ellátásokat tehermentesítjük a tervezhető műtétek egynapos ellátási formában történő elvégzése kapcsán. És ez nem csak elmélet – a számok bizonyítják.

– Mire gondol?

– 2023 áprilisában indultunk. 2024 évben már több mint 4 ezer műtétet végeztünk el. 2025-ben az előző év azonos időszakának a számait meghaladó esetszámot látunk. Az országos statisztikának megfelelően ezen műtétek közel fele szemészeti – főként szürkehályog – beavatkozás, a másik fele sebészet, ortopédia, traumatológia, kézsebészet, szájsebészet. Minden hétköznap operálunk, kedd és szerda az úgynevezett „overnight” nap, amikor a beteg éjjel is marad, de 24 órán belül otthonába távozik.

Hány orvos látja el ezeket a feladatokat?

-Két intenzív-aneszteziológus szakorvos dolgozik az ENS-ben, a manuális szakmákban pedig a minimum öt éves szakmai gyakorlattal rendelkező osztályos szakorvosok végzik a műtéteket. A rendszer lehetővé teszi a jól tervezett, koncentrált műtéti munkát.

– Mi a következő lépés?

– Folytatjuk a fejlődést. Most vesszük át az új kéziműszereket tartalmazó tálcákat. A 2023 decemberében megjelent új egynapos sebészeti beavatkozás lista 250 új műtéti beavatkozást tesz lehetővé. Példaként kiemelném a laparoszkópos cholecystectomiát, azaz epehólyag-eltávolítást, vagy a tonsillectomiát, azaz mandula-eltávolítást, amely műtétek korábban kizárólag fekvőbeteg-osztályokon történhettek.

– Ez mennyire terheli meg a rendszert? Hol a kapacitás határa?

– Jelenleg a rendszerünk 15-20 százalékos tartalékot hordoz. Évi 5000 műtét reálisan elérhető, ha racionálisan szervezzük az ellátást: figyelembe véve a betegek bioritmusát, az orvosok és a szakszemélyzet terhelhetőségét.

– Van utánpótlás?

– Van, sőt! Több mint 100 rezidens dolgozik a kórházban. Szeretnénk, ha az egynapos sebészet megjelenne a posztgraduális képzésben is. Szoros az együttműködésünk a szegedi egyetemmel, de nyitottak vagyunk más egyetemek felé is.

– Mi a legfontosabb, amit soha nem szabad szem elől téveszteni?

– A betegbiztonság. Ez a legnagyobb érték és felelősség is egyben.

– Ha valaki még mindig kételkedik: tényleg létezik ilyen színvonalú központ Magyarországon?

– Igen, itt vagyunk. És nemcsak létezik – működik, fejlődik, és évről évre több beteget gyógyít meg.

– Ön miért dolgozik itt, főorvos úr?

– Mert hiszek benne. Hiszek abban, hogy az egynapos sebészet nemcsak egy technológiai vagy betegút szervezési kérdés, hanem egy új típusú orvos-beteg kapcsolat. Itt a bizalom nemcsak az orvoshoz, az ápolóhoz, a szakszemélyzethez, hanem az egész rendszerhez kötődik. És ebben mi nap mint nap részt veszünk.

– Ez elhivatottságnak hangzik.

– Én küldetéstudatnak hívom.

{Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház}

egészségügy, Kecskemét, portré

szerkeszto

Oszd meg másokkal is!
BácsHír