A Ráday Múzeumban a felújított soltvadkerti Mertz műemlékorgonát mutatták be 2024. október 27-én, vasárnap.
Az ünnepségen Bimbó Ármin, a Kecskeméti Református Általános iskola első osztályosának zsoltáréneklését, és főtisztelendő Somogyi Péter püspökhelyettes ünnepi áhítatát követően Csibi Balázs és Grain András restaurátorok ismertették a felújítás folyamatát, valamint bemutatták az orgonát.
A soltvadkerti református templom Mertz-orgonáját 1806-ban vásárolta, majd adományozta az egyháznak a soltvadkerti Hennrich Hirsch. Az adományból megépült orgona 8 regiszterrel és egy tremolóval rendelkezik.
A főbb javítások, átépítések, és hangolások időpontja:
1853: Kolonits István
1878: Korik Sándor
1906: Konlem Mihály Kresz Konrád asztalos művészek
1918: a rekvirált fémsípok pótlása
1924: Angster József és Fia orgonaépítő cég
1971: Vincze Gyula
1996: Dr. Erdős Gábor
A soltvadkerti templom teljes felújításakor 2015-ben már felvetődött egy új orgona vásárlásának gondolata, majd 2018-ban a soltvadkerti gyülekezet új orgonát építtetett. A Mertz-orgona teljes restaurálása, és rekonstruálása 2024-ben a Csibi Orgona Kft és Grain András restaurátor jóvoltából történt meg, majd a hangszert a Soltvadkerti Református Egyházközség a Ráday Múzeumnak adta át. A gyülekezet tulajdonában maradt az orgona, de 25 évre átadták letétbe.
A vasárnapi ünnepségen az orgonát Vass-Eysen Ákos, a Kecskeméti Református Egyházközség beosztott kántora, és a Ráday múzeum munkatársa szólaltatta meg. Az esemény végén pedig záró áldást Nt. Sipos Ajtony Levente soltvadkerti lelkipásztor mondott.
Forrás: keol.hu